Podobnie jak inne rośliny z lasów tropikalnych, także helikonie są narażone na zagładę w warunkach naturalnych, dlatego tworzone są ich kolekcje. Jedna z nich zjaduje się w Singapurze.
Helikonie stanowią odrębną grupę systematyczną (rodzinę), ale sa blisko spokrewnione z bananowcem, stelicją i paciorecznikiem. Patrząc na ich pokrój, łatwo zauważamy pewne podobieństwo- wzniesione, duże blaszki liściowe podobne do bananowców i wielobarwny, złożony kwiatostan przypominający paciorecznik albo strelicję.
Co ciekawe, kolorowe części kwatostanu są przekształconymi liśćmi, które spełniają rolę powabni - przywabiając zapylacze. U poszczególnych gatunków i form ozdobnych helikonii, te liście, zwane podkwiatkami, mają barwę od żółtej przez pomarańcz aż do intensywnej czerwieni.
Różne gatunki helikonii mają różne położenie kwiatostanów - helikonia papuzia- ma kwiatostany wzniesione,
helikonia dziobata - zwisające pięknymi girlandami.
Helikonie są powszechnie uprawianymi roślinami ozdobnymi, w rejonach, gdzie temperatura nie spada poniżej 15C. W Polsce ich uprawa nie jest łatwa, wymagają bowiem nie tylko ciepła ale i dużej wilgotności.
piekne kolory!
OdpowiedzUsuńAle okazy! Ile miałaś przyjemności w oglądaniu!
OdpowiedzUsuńznaczy do ogrodów naszych się nie nadają a szkoda bo wygląd mają piękny
OdpowiedzUsuńj
A u nas to pospolite zielsko, ktore pieknie kwitnie, a w Europie placi sie duze pieniadze za to kwitnace zielsko /smiech/ Piekne sa!
OdpowiedzUsuńSeredcznosci
Judith
Piękne kwiaty, szkoda, że nie można w Polsce hodować.
OdpowiedzUsuń