STRONY MOJEGO OGRODU:

26 kwi 2009

Wonna czeremcha

Czeremcha pospolita odmiana Colorata (Prunus padus Colorata) to kolejna warta polecenia roślina do ogrodu dla zapracowanych. Jest to nieskorozgałęziające się niewielkie drzewo, dorastające do 8-10 metrów. Jej głównym walorem dekacyjnym są różowe kwiaty, zebrane w liczne grona. Kwiaty pojawiają się na przełomie kwietnia i maja wypełniając cały ogród wspaniałym zapachem. Odmiana "Colorata" ma barwne liście: wiosną wyraźnie purpurowe, z czasem purpurowo-zielone. Doskonale sprawdzi się w zestawieniach z innymi kwitnącymi wiosną krzewami: forsycją, pigwowcami czy kaliną. Przed nimi warto posadzić byliny takie jak serduszka, niezapominajki, pierwiosnki czy rośliny cebulowe jak narcyzy, krokusy, hiacynty.


Po kwitnieniu czeremchę można przyciąć, co pozwoli na zachowanie regularnego pokroju. Pamiętajmy, że młoda czeremcha ma kilkudziesięciocentymetrowe przyrosty roczne, a późniejsze, jesienne cięcie osłabi przyszłoroczne kwitnienie.
Czeremcha pospolita jest doskonałą rośliną do ogrodów podmiejskich i nasadzeń publicznych. Jest bardzo wytrzymała, odporna na mróz, choroby i zanieczyszczenie środowiska. Wymaga stanowiska słonecznego lub półcienistego, gleby raczej próchniczej.

16 kwi 2009

Jeszcze o ciemiernikach...

Jeśli jeszcze masz wątpliwości czy warto posadzić w ogrodzie te cudowne rośliny, to zobacz jak wspaniale ciemierniki komponują się z kwiatami przedwiośnia. Szczególnie atrakcyjnie wyglądają kilkuletnie, szeroko rozrośnięte kępy, z wieloma kwiatami zwieszającymi się jak szerokie dzwonki...
Ciemiernikom dobrze jest u podnóża krzewów i wyższych bylin, które przyciągną uwagę po ich przekwitnięciu. Z bielą ciemiernika białego współgrają żywe kolory wczesnowiosennych cebulowych: krokusów, cebulic, narcyzów.

12 kwi 2009

Delikatna biała forsycja...

Jednym z bardziej atrakcyjnych krzewów wcześnie kwitnących jest tzw. biała forsycja czyli abeliofylum koreańskie (Abeliophyllum distichum).
Jest to krzew dorastający do 1 metra wysokości i szerokości o delikatnych splątanych gałązkach. Jego kwiaty zawiązują się jesienią, a otwierają wczesną wiosną, zazwyczaj w końcu marca. Z tego względu, roślina wymaga zacisznych, ciepłych miejsc w ogrodach położonych w strefach 7A-9B, lub okrycia na zimę w chłodniejszych rejonach Polski.
Abeliofylum pochodzi z Korei, gdzie została opisana dopiero w roku 1919, jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem, hodowanym w Europie od roku 1924.
W swoim naturalnym środowisku tworzy podszyt lasów iglastych i mieszanych, dlatego dobrze rośnie w ogrodach naturalistycznych, wśród iglaków. Poza przycinaniem nadającym oczekiwaną sylwetkę (zawsze po kwitnieniu), co 3-4 lata wymaga silniejszego przycięcia, z pozyskanych w ten sposób gałązek można sporządzić sadzonki pędowe.
Roślina dekoracyjna ze względu na liczne, delikatne kwiaty subtelnie wzbogacające wiosenne rabaty.

7 kwi 2009

Subtelne przylaszczki...

Przylaszczki (Hepatica nobilis) to jedne z najdelikatniejszych kwiatów przedwiośnia. Zakwitają już od marca, przed rozwojem liści, tworząc z roku na rok coraz większe skupiska subtelnych kwiatów. Przylaszczki dobrze rozwijają się w miejscach zacisznych, półcienistych, na glebie dość wilgotnej i zasobnej w próchnicę. Podobnie jak w lesie, także w ogrodzie, najlepiej im będzie pomiędzy wyższymi krzewami, krzewinkami i bylinami. Po kwitnieniu, wytwarzają dekoracyjne, skórzaste liście, jednak największą wartość dekoracyjna mają kwiaty: błękitne, różowe, białe, a nawet dwukolorowe i pełne.

Warto powiększyć swoją kolekcję roślin o przylaszczki, pamiętając, że te rośliny podlegają w Polsce ochronie prawnej i nie wolno pozyskiwać ich z naturalnych stanowisk.